top of page

הכנת קבצים להדפסה מקצועית (הכנה לדפוס)

עם כל עבודת דפוס שאנחנו בארטסקאן מקבלים, הכנת הקבצים להדפסה מקצועית הינה שלב קריטי בתהליך שסופו הדפסת העתקים באיכות הגבוהה הנדרשת. הכנה והבאת קבצים מתאימים לדפוס היא המאפשרת ביצוע ההדפסה בפועל תוך השגת תוצאות מיטביות. בין אם מדובר במוצרים שיווקיים כגון כרזות לבית העסק ובין אם בצילום ציורים, איורים, קבצים אמנותיים או קבצים גרפיים מפורטים. בפסקאות הבאות תוכלו להתוודע אל תהליך הכנת הקבצים להדפסה על כל שלביו.


שלב הראשון - נקבע את שיטת ההדפסה המתאימה לפרויקט

כל בית דפוס מקצועי מציע מגוון שיטות הדפסה על פי הציוד המקצועי, המדפסות והכלים העומדים לרשותו ובהתאם לתחומי ההתמחות והיכולת. שיטת ההדפסה הנבחרת תקבע את אופן הכנת הקבצים להדפסה.

בהתאם לייעוד הסופי של העבודה, נקבע מה היא שיטת ההדפסה הנכונה ביותר עבור עבודה זו.

לדוגמא: קבצים המיועדים להדפסת ספר במספר רב של עותקים - יודפסו ככל הנראה בדפוס אופסט, קבצים המיועדים לספר במספר עותקים בודדים - יודפסו בדפוס דיגיטלי וקבצים המיועדים להגדלות עבור תערוכה - יודפסו בהדפסה פיגמנטית בדפוס רחב.

כאשר מדובר בדפוס אופסט, יש להמיר את הקובץ הדיגיטלי הנמסר לבית הדפוס על ידי הלקוח לפרופיל CMYK. בתצורה זו ניתן להפריד בבירור בין כל ערוצי הצבע בהם נעשה שימוש בקובץ ולייצר לוח שמתאים לכל צבע. את המוצר הסופי, מקבלים לאחר שימוש בכל לוח, של כל צבע המופיע בציור או בקובץ.

המרת הקובץ המודפס ל- CMYK משנה לא פעם את המראה הסופי של הקובץ. זו הסיבה, שבדפוס אופסט אנו נדרשים לא פעם להדפיס "אייריס" - הדפסת דוגמה על מנת לבחון את איכות ההדפסה ומאפייניה טרם הדפסת ההזמנה כולה.האייריס משמש גם כ"חוזה" או כ- Contract Proofing ביננו ובין הדפס בבית הדפוס. כך למעשה הדפס מכוון את המכונה על פי האייריס שלנו זאת בנוסף כמובן על מנת שהלקוח ידע בדיוק כיצד תראה ההדפסה בטרם יופקו כל העותקים אותם הזמין. לא פעם, לאחר הדפסת האייריס, כלומר הדפסת הדוגמה היחידה, אנחנו מבצעים שינויים בקובץ, ולאחר מכן מדפיסים אייריס נוסף - מדוייק יותר, המאפשר הדפסה מדוייקת יותר באופסט וקבלת תוצאה שהיא נאמנה למקור ועונה באופן מושלם על צרכי מזמין ההדפסה.

בהדפסה פיגמנטית (הדפסה בשיטה של הזרקת דיו, כמעט ללא מגבלת צבעים או גוונים), ניתן לבצע הדפסה מדויקת מכל בחינה, ולקבל תוצר סופי נפלא. ההדפסה בשיטה זו היא בדרך כלל יקרה יותר ומתאימה להדפסת מספר קטן יחסית של עותקים, הדפסה בשיטת זו היא פעמים רבות הבחירה הנכונה במקרים של סריקת ציורים, צילום ציורים, צילום רפרודוקציות, וכדומה, כאשר מדובר בקבצים רוויים, עשירים בצבע ושיש להדפיס בדיוק רב.

שלב השני - נבצע את המרת הקבצים הדרושה

בכל שיטת הדפסה ישנן התאמות שיש לבצע בקובץ על מנת לקבל תוצאה מושלמת. זה לא רק המרת הקובץ מהתצורה המקורית שלו לפרופיל צבע CMYK, אלא לעיתים גם בחינת גודל הקובץ ביחס לגודל הנייר שהוזמן, השארת שוליים מתאימים, גדלים מתאימים וכדומה. את כל אלה, בודקים אנשי מקצוע העוסקים בתחום הגרפיקה, ניהול צבע והדפוס מזה עשרות שנים, על מנת לוודא שההדפסה הסופית תהיה מוצלחת (לפחות) כמו הקובץ המקורי שנשלח אלינו ובהרבה מקרים אף יותר…

המרת קבצים מפורמט RAW לפורמט הדפסה, ללא שינוי מרחב הצבע (כלומר RGB), הינה תהליך הדורש ידע וניסיון לא פחות… ישנן פעולות מסויימות בתהליך ההמרה שחשוב שייעשו בצורה נכונה והטובה ביותר על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון וידע. פעולות אלו לרוב קשורות לאו דווקא בחשיפה כזו או אחרת אלא דווקא בפרטים ועיוותים כאלו ואחרים.

אלא שהמרת קובץ מ- RAW לקובץ הדפסה היא רק קצה הקרחון בכל הקשור בהכנת קבצים להדפסה - לאחר מכן קובץ זה עשוי להכיל שינויים מורכבים לא פחות כגון שינויים של צבע, חידודים נקודתיים, ריטושים כאלו ואחרים, תיקון עיוותים, הבלטה או העלמת פרטים מסויימים והרשימה עוד ארוכה…

בחירות שונות לקבצים שונים

ההבאה לדפוס של ציורים, צילומים ורפרודוקציות, צריכה להיעשות במשנה זהירות. לעיתים, שינוי מזערי בגוון מסויים משנה מאוד את התוצאה הסופית ומשפיע על הדיוק ההדפסה במובן של נאמנות למקור. לכן, אנחנו בארטסקאן לא רק מקפידים על תהליך הדפסה מתאים, מפוקח ומקצועי, אלא גם מקפידים על הליך הבאה לדפוס זהיר ומקצועי. במיוחד בהדפסה איכותית של תמונות בעלות מגוון נרחב של צבעים או בעלות גוונים עדינים, בביצוע סריקות מקצועיות או רפרודוקציות, תהליך ההבאה לדפוס של הקובץ הוא תהליך שחשוב לבצע אותו בתשומת לב מרבית.

חשוב לקחת בחשבון את ההבדלים בין האופן בו הקובץ נראה על מסך והתוצאה שתתקבל בהדפסה. לצורך כך איננו מתפשרים ועובדים מול מסכים גרפיים מכויילים ומנוהלים-צבע ברמת תקן בינלאומית. בנוסף, אנו עובדים עם פרופילי צבע (ICC Profile) שאנו מייצרים בעצמנו בסטודיו עם המיכשור העדכני והחדיש ביותר שקיים כיום בשוק. כל זה נעשה בהשגחה נוספת של "התקן הישראלי לצבע".

מסרו את העבודה לידי סטודיו מקצועי

אם אתם מחפשים סטודיו בעל ניסיון עשיר בביצוע הדפסה איכותית, צילום רפרודוקציות, צילום ציורים או סריקתם, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו. סטודיו ארטסקאן נמנה על המקצועיים, המנוסים והוותיקים בארץ בתחום צילום ציורים ורפרודוקציות.

בזכות תהליך מוקפד של הבאה לדפוס, קשר קרוב עם הלקוחות והבאה חסרת פשרות של הקובץ למצב שבדפוס לא יאבד ממאפייניו זכינו לרכוש לאורך השנים את אמונם של אמנים, ומעצבים רבים. אנחנו מזמינים אתכם לשלוח אלינו את הקובץ שלכם להדפסה עוד היום, ולקבל הצעת מחיר לביצוע איכותי, מרהיב, וזהה למקור של ההדפסה אותה אתם מבקשים. כמו כן, אנו מציעים מגוון שירותים נוספים ביניהם סריקת תמונות, צילום אמנות ועוד.

אתם מוזמנים להגיב, לשתף ולשאול שאלות.

צוות סטודיו ארטסקאן

 

תגיות:

הכנה לדפוס, הכנת קבצים לדפוס, קדם דפוס, המרה ל- cmyk

1,062 צפיות

פוסטים קשורים

הצג הכול
bottom of page